Buongiorno Milano!

milan-como-lake
W dniach 16-21 marca 2014 uczestniczki biorące udział w realizacji projektu „Świat widziany moimi i twoimi oczami” w ramach projektu Comenius Uczenie się przez całe życie Wielostronne Partnerskie Projekty Szkół miały niepowtarzalną okazję spotkania z uczniami i nauczycielami szkół partnerskich w Mediolanie we Włoszech.

Powiatowy Zespół Szkół Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Muszynie reprezentowały uczennice Klaudia Motyka, Klaudia Hnatkiewicz, Magdalena Świebocka, Marzena Niedzielska-Pawliszak i Dagmara Jurek pod opieką dyrektor szkoły, pani Mirosławy Hadały, koordynatora projektu pani Dagmary Góraj-Kałuckiej oraz pani Anety Peregrym.
Dwie uczennice gościła pani Elena Scomazzoni nauczycielka języka niemieckiego pracującej w szkole partnerskiej Instituto di Istruzione Secondaria Superiore Paolo Frisi organizującej spotkanie.
Po przedstawieniu krajów i wymianie słodkich specjałów pochodzących z krajów uczestników spotkania w przerwie kawowej i na lunch nadszedł czas na degustację pyszności przygotowanych przez uczniów mediolańskiej szkoły. Pozostajemy pod wrażeniem ich umiejętności kulinarnych gdyż potrawy przez nich przygotowane (w poniedziałek i w czwartek) najbardziej przypadły nam do gustu. Podczas pobytu miałyśmy okazję spróbować lazanii, różnych rodzajów risotto, focaccia, makaronów, pieczonych mięs, sałatek, kuszących deserów i oczywiście legendarnej włoskiej pizzy.
Grupa teatralna składająca się z młodzieży i seniorów przygotowała dla nas występ, rodzaj improwizacji na tematy podawane przez prowadzących grupę. Ogromne wrażenie zrobiły na nas obrazy „malowane” przez nich: scenka zatytułowana „W parku” przedstawiona przez młodzież oraz „Sobotnia potańcówka” w wykonaniu seniorów. Po relaksującym i słonecznym spacerze w parku niedaleko szkoły oraz zwiedzaniu szkoły mogłyśmy ruszyć na podbój Mediolanu zachwycając się pięknem katedry w zabytkowej części miasta.
Drugi dzień minął pod hasłem zwiedzania miasta. Pomimo zmęczenia pośpiesznym przemierzaniem Mediolanu wzdłuż i wszerz pozostajemy pod wrażeniem wyjątkowości i klimatu włoskiej metropolii. Niesamowite wrażenie robią ogrody na dachach i tarasach kamienic w centrum miasta oraz niezliczone ilości skuterów mijających nas niespiesznie. Oraz nieodłączny hałas klaksonów. Klimatyczne wnętrza starych świątyń, kontrast między nowoczesnością i historią, bogactwo dziedzictwa kulturowego, mnogość dzieł sztuki otaczające nas z każdej strony pozostaną na zawsze w naszej pamięci.
Największe wrażenie jednak zrobiło na nas to czego nie zobaczyłyśmy. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję doświadczyć niepełnosprawności na własnej skórze biorąc udział w projekcie „Dialogo nel Buio” , gdzie w zupełnej ciemności pod troskliwą opieką niewidomych przewodników uzbrojone w laski odwiedziliśmy specjalnie przygotowane sale odzwierciedlające sceny życia codziennego. I tak byłyśmy w lesie gdzie rozpoznawałyśmy rośliny dotykając ich i wąchając, „płynęłyśmy” łodzią wdychając bryzę oraz rozpoznając sprzęty, na targu próbowałyśmy wybrać owoce i warzywa, na ruchliwej ulicy szukałyśmy samochodu i przechodziłyśmy na drugą stronę ulicy, w pokoju naszym zadaniem było odnalezienie książki i komputera oraz rozpoznanie kształtów rzeźb, na koniec w barze mogłyśmy zamówić i skonsumować napoje lub przekąski serwowane również przez niewidomych barmanów. Powrót do świata światła i kolorów był wstrząsający, a całe doświadczenie dawało wiele do myślenia. Na warsztatach w czwartek uczniowie i nauczyciele pracowali wspólnie nad ankietą podsumowującą odczucia i wrażenia.
Środa, pomimo strajku pracowników transportu publicznego, minęła nam w sielankowej atmosferze nad jeziorem Como gdzie dotarliśmy dwupiętrowym autokarem. Wspaniała słoneczna pogoda, rejs statkiem po jeziorze ukazujący niepowtarzalne piękno przyrody i architektury, pyszny lunch zakończony wyborną włoską kawą pozwoliły nam zrelaksować się po trudach poprzedniego dnia. Uczniowie mieli okazję do zacieśnienia kontaktów grając w różne odmiany piłki nożnej, siatkowej i „łapanej”.
Czwartek obfitował w pracę nad zadaniami projektowymi. Gospodarze przygotowali dla nas  spotkanie z byłymi niepełnosprawnymi uczniami szkoły, którzy zechcieli podzielić się z nami swoimi pasjami, talentami, doświadczeniami i sukcesami pokazując nam jak bogate życie mogą prowadzić osoby niepełnosprawne ruchowo, grając na różnych instrumentach, ucząc muzyki dzieci przebywające w szpitalach, odnosząc sukcesy naukowe i sportowe. Dzieląc się swoimi pasjami i talentami, dając ogromne pokłady pozytywnej energii i chęci działania pokazują nam, że mimo walki z ograniczeniami narzuconymi przez ciało lub umysł mogą prowadzić bogate życie towarzyskie i twórcze. Zachęcają nas tym samym do większej aktywności i ubogacania naszego życia, dodawania mu sensu, wartości, potrzeby poczucia spełnienia,……

Włoski styl życia, pełen pośpiechu z jednej strony i powolnego delektowania się posiłkami z drugiej, pełen uśmiechu i radości życia, ogromnej wiedzy, pozytywnego nastawienia do innych, bogactwo historii, sztuki, architektury…..