COMENIUS

COMENIUS- Wielostronne Partnerskie Projekty Szkół
frse

Więcej informacji o projekcie można zaczerpnąć z poniższych stron:
http://www.muszyna.tv/pl/35977/134556/COMENIUS_%E2%80%93_Wielostronne_Partnerskie_Projekty_Szkol.html
http://www.sadeczanin.info/sadeczanin-mlodych,12/europa-w-muszynie-miedzynarodowy-projekt-edukacyjny,60079#.U495E3J_t8E
http://portalpolski.pl/polska/muszyna-comenius--wielostronne-partnerskie-projekty-szkol-18485.text.htm

Młodzi dla seniorów

olontariusze w ramach projektu Comenius pomagali osobom starszym w przedświątecznych porządkach. Była to forma realizacji jednego z wiodących zadań projektowych. Uczniowie pomagają w różny sposób, otoczyli opieką seniorów, którym donoszą do domów obiady, pomagają w zakupach, sprawunkach oraz drobnych pracach.
 

Relacja z pobytu w Hiszpanii
hiszpania12330

O pobycie naszych uczennic w Hiszpanii można przeczytać:

http://www.sadeczanin.info/sadeczanin-mlodych,12/saludos-desde-espa-a-uczennice-z-muszyny-w-hiszpanii,64821#.VDwFufmsX2o


 

Buongiorno Milano!milan-como-lake

W dniach 16-21 marca 2014 uczestniczki biorące udział w realizacji projektu „Świat widziany moimi i twoimi oczami” w ramach projektu Comenius Uczenie się przez całe życie Wielostronne Partnerskie Projekty Szkół miały niepowtarzalną okazję spotkania z uczniami i nauczycielami szkół partnerskich w Mediolanie we Włoszech.

Powiatowy Zespół Szkół Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Muszynie reprezentowały uczennice Klaudia Motyka, Klaudia Hnatkiewicz, Magdalena Świebocka, Marzena Niedzielska-Pawliszak i Dagmara Jurek pod opieką dyrektor szkoły, pani Mirosławy Hadały, koordynatora projektu pani Dagmary Góraj-Kałuckiejoraz pani Anety Peregrym.
Dwie uczennice gościła pani Elena Scomazzoni nauczycielka języka niemieckiego pracującej w szkole partnerskiej Instituto di Istruzione Secondaria Superiore Paolo Frisi organizującej spotkanie.
Po przedstawieniu krajów i wymianie słodkich specjałów pochodzących z krajów uczestników spotkania w przerwie kawowej i na lunch nadszedł czas na degustację pyszności przygotowanych przez uczniów mediolańskiej szkoły. Pozostajemy pod wrażeniem ich umiejętności kulinarnych gdyż potrawy przez nich przygotowane (w poniedziałek i w czwartek) najbardziej przypadły nam do gustu. Podczas pobytu miałyśmy okazję spróbować lazanii, różnych rodzajów risotto, focaccia, makaronów, pieczonych mięs, sałatek, kuszących deserów i oczywiście legendarnej włoskiej pizzy.
Grupa teatralna składająca się z młodzieży i seniorów przygotowała dla nas występ, rodzaj improwizacji na tematy podawane przez prowadzących grupę. Ogromne wrażenie zrobiły na nas obrazy „malowane” przez nich: scenka zatytułowana „W parku” przedstawiona przez młodzież oraz „Sobotnia potańcówka” w wykonaniu seniorów.Po relaksującym i słonecznym spacerze w parku niedaleko szkoły oraz zwiedzaniu szkoły mogłyśmy ruszyć na podbój Mediolanu zachwycając się pięknem katedry w zabytkowej części miasta.
Drugi dzień minął pod hasłem zwiedzania miasta. Pomimo zmęczenia pośpiesznym przemierzaniem Mediolanu wzdłuż i wszerz pozostajemy pod wrażeniem wyjątkowości i klimatu włoskiej metropolii. Niesamowite wrażenie robią ogrody na dachach i tarasach kamienic w centrum miasta oraz niezliczone ilości skuterów mijających nas niespiesznie. Oraz nieodłączny hałas klaksonów. Klimatyczne wnętrza starych świątyń, kontrast między nowoczesnością i historią, bogactwo dziedzictwa kulturowego, mnogość dzieł sztuki otaczające nas z każdej strony pozostaną na zawsze w naszej pamięci.
Największe wrażenie jednak zrobiło na nas to czego nie zobaczyłyśmy. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję doświadczyć niepełnosprawności na własnej skórze biorąc udział wprojekcie „Dialogo nel Buio” , gdzie w zupełnej ciemności pod troskliwą opieką niewidomych przewodników uzbrojone w laski odwiedziliśmy specjalnie przygotowane sale odzwierciedlające sceny życia codziennego. I tak byłyśmy w lesie gdzie rozpoznawałyśmy rośliny dotykając ich i wąchając, „płynęłyśmy” łodzią wdychając bryzę oraz rozpoznając sprzęty, na targu próbowałyśmy wybrać owoce i warzywa, na ruchliwej ulicy szukałyśmy samochodu i przechodziłyśmy na drugą stronę ulicy, w pokoju naszym zadaniem było odnalezienie książki i komputera oraz rozpoznanie kształtów rzeźb, na koniec w barze mogłyśmy zamówić i skonsumować napoje lub przekąski serwowane również przez niewidomych barmanów. Powrót do świata światła i kolorów był wstrząsający, a całe doświadczenie dawało wiele do myślenia. Na warsztatach w czwartek uczniowie i nauczyciele pracowali wspólnie nad ankietą podsumowującą odczucia i wrażenia.
Środa, pomimo strajku pracowników transportu publicznego, minęła nam w sielankowej atmosferze nad jeziorem Como gdzie dotarliśmy dwupiętrowym autokarem. Wspaniała słoneczna pogoda, rejs statkiem po jeziorze ukazujący niepowtarzalne piękno przyrody i architektury, pyszny lunch zakończony wyborną włoską kawą pozwoliły nam zrelaksować się po trudach poprzedniego dnia. Uczniowie mieli okazję do zacieśnienia kontaktów grając w różne odmiany piłki nożnej, siatkowej i „łapanej”.
Czwartek obfitował w pracę nad zadaniami projektowymi. Gospodarze przygotowali dla nas  spotkanie z byłymi niepełnosprawnymi uczniami szkoły, którzy zechcieli podzielić się z nami swoimi pasjami, talentami, doświadczeniami i sukcesami pokazując nam jak bogate życie mogą prowadzić osoby niepełnosprawne ruchowo, grając na różnych instrumentach, ucząc muzyki dzieci przebywające w szpitalach, odnosząc sukcesy naukowe i sportowe. Dzieląc się swoimi pasjami i talentami, dając ogromne pokłady pozytywnej energii i chęci działania pokazują nam, że mimo walki z ograniczeniami narzuconymi przez ciało lub umysł mogą prowadzić bogate życie towarzyskie i twórcze. Zachęcają nas tym samym do większej aktywności i ubogacania naszego życia, dodawania mu sensu, wartości, potrzeby poczucia spełnienia,……

Włoski styl życia, pełen pośpiechu z jednej strony i powolnego delektowania się posiłkami z drugiej, pełen uśmiechu i radości życia, ogromnej wiedzy, pozytywnego nastawienia do innych, bogactwo historii, sztuki, architektury…..


 

Warszaty EBRU w Ośrodku Wsparcia w Muszynie
ebru

7. marca 2014, po raz kolejny uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Muszynie, uczestnicy projektu realizowanego w ramach programu Comenius – Uczenie się przez całe życie, Wielostronne Partnerskie Projekty Szkół Świat widziany moimi i twoimi oczami odwiedzili podopiecznych Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Muszynie.

Tym razem postanowiliśmy zapoznać ich z kulturą turecką, którą nasze koleżanki Paulina Tomasiak i Ola Szlaga miały okazję poznać w czasie pierwszego spotkania w Ankarze.

Staraliśmy się przekazać im cała naszą wiedzę na temat Ebru. Ebru to sztuka z kilkusetletnią tradycją, polegająca na malowaniu na wodzie. Cała trudność wiąże się z odpowiednim naniesieniem farb na powierzchnię wody, którą sporządza się w specjalnym naczyniu, mieszając ją z substancją zagęszczającą. Następnie wykonany wzór, który przypomina deseń marmuru, przenoszony jest na papier. Wyjątkowość tej metody polega na tworzeniu unikalnych wzorów, bowiem raz powstały wzór nie jest możliwy do skopiowania. Wszystkie prace, które udało nam się stworzyć są niepowtarzalne i wyjątkowe, kolorystykę dzieł i wzory można  interpretować na sto różnych sposobów. Udało nam się spełnić nasz cel. Zaraziliśmy ich pięknem kultury tureckiej i jak zawsze bardzo miło spędziliśmy czas .

Uśmiech nie znika z naszej twarzy aż do teraz. Miłym zaskoczeniem dla nas  okazały się własnoręcznie wykonane kwiaty, z okazji dnia kobiet.  Mamy nadzieję, że będziemy mieli jeszcze wiele okazji na odwiedzenie Ośrodka.

Zapraszamy do galerii, w której można podziwiać powstałe wspólnie prace


 

Spotkanie uczestników projektu COMENIUS na Słowacji

W dniach 19-24 stycznia 2014 w Šamorin w Słowacji odbyło się drugie spotkanie uczniów i nauczycieli biorących udział w realizacji projektu „Świat widziany moimi i twoimi oczami”realizowanego w ramach programu Comenius – Uczenie się przez całe życie, Wielostronne Partnerskie Projekty Szkół.

Więcej informacji na portalu: sadeczanin.info 


 

Maskarada z niepełnosprawnymi

O wydarzeniu przeczytać można na portalu: sadeczanin.info 


 

Spotkanie z malarzem

12. grudnia 2013 w naszej szkole odbędzie się spotkanie z panem Stanisławem Kmiecikiem, malarzem pochodzącym z Klęczan, koło Nowego Sącza. Wydarzenie to związane jest z realizacją projektu „Świat widziany moimi i twoimi oczami” w ramach programu Comenius „Uczenie się przez całe życie” oraz obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Do końca roku będzie można podziwiać w szkole wystawę prac niezwykłego artysty, które można również oglądać na kartkach świątecznych w kalendarzach wydawanych przez wydawnictwa na całym świecie. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

Więcej informacji o spotkaniu można przeczytać na http://www.sadeczanin.info/sadeczanin-mlodych,12/lo-w-muszynie-mlodziez-na-spotkaniu-ze-stanislawem-kmiecikiem,54546#.Us7aRdLuIdI


 

Realizacja zadań w ramach COMENIUS

„The World: Through My Eyes, Through Your Eyes” – Świat widziany moimi i twoimi oczami

Kolejny miesiąc prac w ramach COMENIUSA rozpoczął się od realizacji spotkań, mających na celu pokazanie świata z punktu widzenia osób niepełnosprawnych.

Grupa wolontariuszy pod opieką mgr Anny Długosz odwiedziła 28 listopada Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Muszynie. Przygotowali oni różnego rodzaju konkursy, zabawy taneczne i andrzejkowe wróżby. Młodzież z Ośrodka wraz z licealistami bawiła się świetnie, a największą atrakcją okazało się wspólne śpiewanie. Wiadomo przecież nie od dzisiaj, ze muzyka łagodzi obyczaje i ma zbawienny, łamiący wszelkie bariery, wpływ na wszystkich.

Świat widziany moimi i twoimi oczami okazał się taki sam. Jeśli jesteś otwarty na innych i na inność, nic nie stanie na przeszkodzie, aby się dobrze bawić.

Imprezę w Ośrodku prowadzili: Paulina Czech, Karolina Kowal, Wioletta Kocot, Weronika Sułkowska, Natalia Krysa, Katarzyna Wiśniowska, Natalia Strojny, Karolina Moszczak, Paulina Obrzut, Dagmara Jurek, Marzena Niedzielska-Pawliszak, Julia Pawlik i Filip Wrona.


 

Dzięki Programowi COMENIUS młodzież poznała Ankarę

Obszerną relację uczennic naszej szkoły – Aleksandry Szlagi i Karoliny Tomasiak z klasy IIA –  dotyczącą wyprawy możecie Państwo przeczytać na stronie sądzeczanin.info

Zachęcamy natomiast do obejrzenia fotorelacji z wyjazdu, którą znajdziecie Państwo w zakładce GALERIA.


 

Warsztaty Fotograficzne

W ramach projektu COMENIUS – Wielostronne Partnerskie Projekty Szkół, The World: Through My Eyes, Through Your Eyes, uczniowie klas: IA, IB, IIA, IIB – pod opieką mgr Anny Bursztyńskiej – Ruckiej wzięli udział w warsztach fotograficznych. Poprowadził je pan Jerzy Kowalski w Muzeum Regionalnym Państwa Muszyńskiego.

Więcej o warsztatach na sadeczanin.info


 

Regulamin Konkursu Na Logo Projektu

REGULAMIN KONKURSU NA LOGO PROJEKTU COMENIUS:
Uczenie się przez całe życie „The World: Through My Eyes, Through Your Eyes”, WORLD&ME&YOU, Świat widziany moimi i Twoimi oczami.

1. Organizatorem konkursu są szkoły wchodzące w skład Programu Comenius.

Cele konkursu:
1. Celem i przedmiotem konkursu jest wyłonienie najlepszego znaku graficznego naszego projektu.
2. Logo stanie się oficjalną częścią identyfikacji wizualnej Programu Comenius.

Warunki uczestnictwa:
1. Do konkursu mogą przystąpić uczniowie szkół partnerskich biorących udział w projekcie.
2. Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany do wszystkich chętnych uczniów szkoły.
3. Jeden autor może nadesłać jedną pracę.
4. Organizator nie dopuści do konkursu prac, które nie będą podpisane.
5. Praca konkursowa musi spełniać następujące warunki:
a) powinna zawierać tytuł projektu w języku angielskim,
b) być niepowtarzalnym i oryginalnym znakiem,
c) być znakiem łatwym do rozpoznania i zapamiętania,
d) nawiązywać do idei Programu.
6. Prace powinny  być zapisane w formacie jpg, gif lub png.
7. Pracę należy przesłać do dnia 15 listopada 2013 na  adres:  worldmeye@gmail.com
8. Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku nie powinien przekraczać 2 MB.
9. Przy ocenie prac na etapie szkolnym jury będzie brać pod uwagę: pomysł, uniwersalność oraz walory graficzne, jak również nawiązanie do idei Programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół.

Rozstrzygnięcie konkursu:
1. Rozstrzygnięcie konkursu na etapie szkolnym nastąpi do dnia 29 grudnia 2013 roku.
2. Jury składające się z nauczycieli biorących udział w projekcie wybierze najlepszą pracę, która będzie reprezentowała Powiatowy Zespół Szkół, Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w międzynarodowym finale konkursu na logo.
3. Wyniki konkursu zostaną podane na stronie projektu i szkoły. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
4. Spośród wyłonionych ze wszystkich szkół partnerskich prac, podczas spotkania projektowego w Šamorin (Słowacja) w grudniu 2013 zostanie wyłoniona praca zwycięska.
5. Zwycięskie logo będzie umieszczone na materiałach promocyjnych projektu.

Zapraszamy do udziału w konkursie!


 


„The World: Through My Eyes, Through Your Eyes” – Świat widziany moimi i twoimi oczami

W bieżącym roku szkolnym 2013/2014 Powiatowy Zespół Szkół, Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Muszynie rozpoczyna realizację programu COMENIUS – Partnerskie Projekty Szkół, którego celem jest wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej szkół w Europie. COMENIUS to jeden z czterech programów sektorowych programu Unii Europejskiej Uczenie się przez całe życie.

Nasza szkoła będzie brała udział w projekcie wielostronnym,  który zakłada współpracę szkół z ośmiu następujących krajów: Turcja (koordynator), Włochy, Hiszpania, Belgia, Niemcy, Finlandia, Polska, Słowacja.

Autor polskiej wersji projektu: mgr Aneta Gubała
Koordynator: mgr Dagmara Góraj-Kałucka
Opiekunowie projektu: mgr Anna Bursztyńska-Rucka, mgr Anna Długosz, mgr Marek Dymek

Czas trwania projektu przewidziany jest na dwa lata  (2013 – 2015).  Będą w nim brali udział uczniowie klas I i II. W każdym miesiącu uczniowie pracować będą nad kolejnymi zadaniami zawartymi w projekcie. Młodzież będzie realizować wiele wspólnych przedsięwzięć wraz z uczniami z krajów partnerskich a językiem komunikacji będzie język angielski. Dotacja, którą otrzymała szkoła  umożliwi zarówno uczniom, jak i nauczycielom wizyty w szkołach partnerskich. Dzięki temu młodzież będzie mogła poznać swoich rówieśników, ich zainteresowania, zwyczaje, a także wspólnie pracować nad zadaniami wynikającymi z projektu.

Tematyka projektu skupia się na sposobie postrzegania świata przez młodych ludzi ze szczególnym uwzględnieniem trzech grup społecznych. Uczniowie, poprzez organizację wspólnych spotkań i zajęć oraz ich ewaluację, spojrzą na świat oczami osób niepełnosprawnych, ludzi starszych oraz kobiet pracujących, porównując w jaki sposób te trzy grupy są odbierane w różnych kręgach kulturowych. Praca nad wspólną stroną internetową projektu, opracowywanie relacji ze zrealizowanych zadań, udział w konkursach literackich a także spotkania z młodzieżą z 7 krajów pozwolą uczniom doskonalić znajomość języka angielskiego. Dzięki konkursom fotograficznym, graficznym, projektowaniu kart świątecznych i noworocznych, wspólnemu malowaniu, wspólnym tańcom i zabawom rozwiną swoją kreatywność oraz talenty artystyczne.

Realizacja projektu w ramach akcji COMENIUS Partnerskie Projekty Szkół to okazja szkoły do: wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań pedagogicznych, zdobycia nowych umiejętności, rozwoju zawodowego nauczycieli, wzmocnienia współpracy z rodzicami i społecznością lokalną, uatrakcyjnienia oferty edukacyjnej. Dzięki zaangażowaniu w projekt, jego uczestnicy nabierają pewności siebie, doskonalą znajomość języków obcych, zdobywają ciekawe doświadczenia. Poprzez kontakty z instytucjami partnerskimi z innych krajów Europy, spędzanie czasu z uczniami i ich rodzinami – w praktyce uczą się tolerancji i zrozumienia dla innych kultur, zwyczajów, pomysłów na życie.

W latach 2013-2015 przewidziano 7 spotkań uczestników projektu.

  • Listopad 2013 – Turcja, Ankara
  • Grudzień 2013 – Słowacja, Šamorin
  • Marzec 2014 – Włochy, Milano
  • Czerwiec 2014 – Polska, Muszyna
  • Listopad 2014 – Hiszpania, Murcia
  • Kwiecień 2015 – Finlandia, Vantaa
  • Czerwiec 2015 – Niemcy, Leipzig